Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas (LSDl).


1938 m. Dotnuvoje įsteigta Sodininkystės ir daržininkystės bandymų stotis, kuri 1940 m. perkelta į Vytėnus prie Kauno. 1956 m. čia iš Dotnuvos perkelti ir selekciniai bandymai. 1957-1959 m. bandymų stotyje dirbo iš Sibiro grįžęs buvęs Lietuvos respublikos prezidentas, Seimo pirmininkas A.Stulginskis. 1960 metų pabaigoje įkurtas Vytėnų sodininkystės ir daržininkystės bandymų stoties eksperimentinis ūkis. Jo centras - Babtuose. 1961 metais bandymų stotis pradėta kelti į Babtus, o 1969 metais, pastačius administracijos ir laboratorijos korpusą, čia perkeliama visa ši mokslinė įstaiga. 1987 m. reorganizuota į Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutą, kuriame tuo metu dirbo 63 mokslo darbuotojai, 1992 m. institutui patvirtintas Valstybinio instituto statusas.

Nuotraukose - Institutas 1981, 1991 ir 2003 metais.


Nuo 1963 iki 1989 metų bandymų stočiai vadovavo nusipelnęs agronomas,
žemės ūkio mokslų kandidatas Klemensas Palaima.

Babtuose gyveno ir dirbo nusipelnęs agronomas, pirmasis Lietuvos žemės ūkio mokslų daktaras daržininkystės srityje Jurgis Mačys (1908-1980).

 Nuo I989 iki 1992 metų instituto direktoriumi buvo Česlovas Karbauskis.

 Tais metais instituto taryba išrinko naują direktorių - žemės ūkio mokslų kandidatą Česlovą Bobiną.

 
Institutas palaiko glaudžius ryšius su daugeliu respublikos ir užsienio mokslinių įstaigų.


Pagrindinės veiklos kryptys:

1. Augalų biologijos ir biotechnologijos pagrindų plėtojimas, sodo ir daržo augalų veislių išvedimas, jų genofondo tyrimas, saugojimas ir turtinimas;
2. Sodo ir daržo augalų agrobiologiniai ir ekologiniai tyrimai, dauginimo ir auginimo technologijų kūrimas;
3. Vaisių, uogų ir daržovių kokybės tyrimai, jų laikymo ir perdirbinio būdų optimizavimas, biologiškai vertingų produktų kūrimas, panaudojant sodo ir daržo augalų bioįvairovę.

 

Institute suburtas selekcininkų, biotechnologų, genetikų, fiziologų, imunologų, agrotechnikų, augalų apsaugos, vaisių ir daržovių laikymo bei perdirbimo specialistų kolektyvas, sukurta šiuolaikinė mokslinė bazė. Mokslinis darbas organizuojamas trijuose moksliniuose skyriuose ir trijose laboratorijose. Institutas turi 396 ha ploto eksperimentinė bazė, kurią sudaro eksperimentiniai sodai ir daržai, bandyminiai šiltnamiai, medelynas. Mokslinį darbą vykdo 44 mokslo darbuotojai, iš kurių 2 habilituoti daktarai profesoriai, 30 mokslininkų, 8 doktorantai, tarp jų dr. doc. Česlovas Bobinas, prof. Pavelas Duchovskis, prof. Vidmantas Stanys. Be to institute darbuojasi dar beveik 200 žmonių.

 

Mokslinių tyrimų duomenys skelbiami Instituto leidžiamuose mokslo darbuose "Sodininkystė ir daržininkystė", kurių jau išleista 13 tomų. Be to, 1974m. išleistas didelio mokslinio leidinio "Lietuvos pomologija" l tomas. 1993 metais išėjo knyga "Daržovės ir prieskoniniai augalai", kurią sudarė Otonas Visockis. Daug straipsnių skelbiama Lietuvos ir užsienio leidiniuose. Veikia instituto internetinė svetainė.
Instituto moksliniai darbuotojai daug dėmesio skiria Lietuvos sodininkams mėgėjams ir ūkininkams, sistemingai rengia jiems teorinius ir praktinius seminarus.
Vytėnuose (prie Kauno) veikė sodininkystės muziejus, kuriam vadovavo Vytautas Tuinyla.

 

 

 

Institute parduodami elitiniai vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukai, braškių daigai, daržovių sėklos, vaisiai ir daržovės, rengiami sodo projektai, konstruojama daržovių auginimo ir prekinio paruošimo techniką.
Institute įsikūrę Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Babtų specializuotas biuras, Lietuvos daržovių augintojų asociacija ir Lietuvos verslinių sodų asociacija “Vaisiai ir uogos”.